Į Šiaulių pramonę veržiasi ateities inžinieriai su išmaniaisiais paspirtukais

2019 m. gruodžio 11 d.

Ar norėtumėte į darbą važiuoti paspirtuku, kuris pats reguliuotų važiavimo greitį, ritmą, parinktų optimaliausią maršrutą ir dar jį įgarsintų? O gal rinktumėtės paspirtuką su į šviesą ir judesius reaguojančiu žibintu ir apsaugos sistema, kuri atpažįsta šeimininką bei užsirakina vagystės atveju?

Nors iki Kalėdų dar kelios savaitės, panašu, kad jau visai netrukus šie norai išsipildys: sulaukę pagalbos iš Šiaulių pramonininkų asociacijos, Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos moksleiviai, konsultuodamiesi su „Baltik vairas“ specialistais, jau kitais metais pristatys ne vieną, o kelis skirtingas funkcijas atliekančius išmaniuosius paspirtukus.

Šalia lietuvių kalbos ir matematikos – sudėtinga inžinerija

Jei dabar apsilankytumėte Šiaulių Simono Daukanto gimnazijoje, tikriausiai labai nustebtumėte, nes išmaniųjų paspirtukų kūrimas šios mokymo įstaigos auklėtiniams yra ne hobis ir ne laisvalaikio užsiėmimas, o visiškai rimtas šių mokslo metų projektinis darbas. Kasdien mokydamiesi mokyklinėje programoje numatytų privalomųjų dalykų, tokių kaip matematika ar lietuvių kalba, jaunieji šiauliečiai kuria įvairius naujus gaminius rinkai ir taip mokosi sudėtingos programavimo inžinerijos.

Ir tai, pasak šios mokymo įstaigos direktoriaus Vytauto Kantausko, nėra jokia naujovė, tai – gyvenimo realybė: viena pažangiausių gimnazijų Šiauliuose įgyvendina Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos patvirtintą inžinerinio ugdymo programą ir rengia aukšto lygio ateities inžinierius.

„Nesame vieninteliai tokie Šiauliuose, tačiau iš kitų išsiskiriame siekiu ugdyti moksleivių praktines kompetencijas, – sako Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos direktorius, prisimindamas, kad ir pats, baigęs mokyklą, ne kartą savęs klausė, kiek naudingi gyvenime buvo matematiniai integralai ir teoremos: – O juk iš tiesų kuo daugiau gyvenime žmogus žino, kuo daugiau moka ir ta daro gerai, tuo didesnė tikimybė gyvenime rasti savo vietą ir visada būti reikalingu“.

Svarbi Šiaulių pramonės sektoriaus pagalba

V. Kantauskas neslepia džiaugsmo, kad pernai jo vadovaujamos gimnazijos moksleiviams pavyko sukurti net keturis skirtingų išmaniųjų šviestuvų modelius, reaguojančius į judesį, nuotaiką, garsą ir aplinkos apšvietimą. Šiais metais gimnazijos mokytojų komanda su moksleiviais sutarė plėtoti dvi naujas idėjas – siūti išmaniuosius drabužius ir kurti išmaniuosius paspirtukus.

„Ir nors mūsų mokytojų kolektyvas yra labai stiprus, o gimnazistai – imlūs ir iniciatyvūs, tokių idėjų vystymui labai svarbi Šiaulių pramonininkų asociacijos pagalba“, – sako direktorius, pridurdamas, kad būtent ši asociacija pasirūpino, kad moksleivių idėjos pasiektų didžiausią patirtį savo srityje sutelkusių vietos gamintojų kontaktus.

Taip išmaniųjų paspirtukų idėją plėtojantys moksleiviai susipažino su Šiauliuose įsikūrusios didžiausios dviračių gamintojos Šiaurės Europoje UAB „Baltik vairas“ inžinierių, konstruktorių ir kitų specialistų branduoliu.

Tiesa, V. Kantauskas pabrėžia, kad šio bendradarbiavimo tikslas – tikrai ne ekskursijos po dviračių gamyklą, o galimybė išmokyti moksleivius savo rankomis įgyvendinti idėją nuo pradžios iki pabaigos, prižiūrint ir patariant savo srities specialistams. „Tad į gamyklą mūsų jaunieji inžinieriai keliauja tik su pasiūlymais ir klausimais bei ten konsultuojasi su galbūt ateities kolegomis“, – teigia jis.

Ž. Dubosas: svarbiausia, jog šiauliečiai liktų, o ir kiti norėtų gyventi Šiauliuose

UAB „Baltik vairas“ generalinis direktorius Žilvinas Dubosas neslepia, kad nors tokiame projekte jo vadovaujamai komandai tenka dalyvauti pirmą kartą, jo įtikinėti nereikėjo. „Inžinierių trūkumas – ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio problema, todėl galimybė prisidėti prie jų ugdymo dar mokykloje mums atrodo labai svarbi“, – sako jis, pabrėždamas, kad dėl to kiekviena panaši Šiaulių pramonininkų asociacijos bendradarbiavimo iniciatyva išties džiugina.

Šiuo metu kelios gimnazistų grupės jau turi parengusios pirminius išmaniųjų paspirtukų projektus su brėžiniais ir konsultuojasi su gamyklos konstruktoriais. Tolesniame etape su kitų sričių specialistais jie derins fizikines gaminių savybes, rinks medžiagas, aiškinsis technologinius procesus, užsiims gamyba ir mokysis savo gaminius pateikti į rinką.

Ž. Dubosas sako, kad nors šiuo metu UAB „Baltik vairas“ stiprina pozicijas tik dviračių rinkoje ir paspirtukų negamina, bendrovė turi sukaupusi visą tam reikalingą techninę patirtį ir inžinerinę bazę. „Neabejojame, kad čia tikrai bus naudingas ne tik mūsų know-how, bet ir informacinėmis technologijomis paremta projektavimo bei kitos laboratorijos, daug geros gamybos įrangos ir kitos techninės galimybės“, – teigia vienos didžiausių dviračių gamyklos generalinis direktorius.

UAB „Baltik vairas“ planuoja ne tik prisidėti reikiamomis medžiagomis paspirtukų gamybai, bet pasirūpino ir moksleivių motyvacija – įsteigė prizą geriausio gaminio kūrėjų komandai.

O jei kuris nors moksleivių pagamintas išmanusis paspirtukas atrodys patrauklus masinei gamybai? „Tada tikrai galvosime, kaip suorganizuoti gamybą ir padėsime patekti į didesnes rinkas“, – pažada UAB „Baltik vairas“ generalinis direktorius, čia pat pridurdamas, kad svarbiausia, jog šiauliečiai liktų, o kitų miestų gyventojai norėtų atvykti ir gyventi Šiauliuose.

Simono Daukanto gimnazijos direktorius Vytautas Kantauskas

UAB „Baltik vairas“ direktorius Žilvinas Dubosas