„Intus Windows“ vadovas: Šiauliai – galimybių miestas

Karolio Dieliauto vadovaujama amerikietiško kapitalo kompanija „Intus Windows“ kvėpuoja dviem pagrindinėmis vertybėmis – siekiu nekenkti aplinkai ir inovacijų paieška. Nors ši langų ir durų gamybos bendrovė Šiuoliuose naujokė, K. Dieliautas įsitikinęs, kad po penkerių metų „Intus Windows“ taps didžiausia plastikinių langų gamintoja Baltijos valstybėse, o po dešimties – puikuosis tarp penkių didžiausių Europos langų gamintojų.

Esate naujokai Šiauliuose. Kaip sekasi įsitvirtinti naujoje aplinkoje?

Kol kas „Intus Windows“ sekasi puikiai ir akcininkai yra patenkinti vietos pasirinkimu. Tiek pats regionas nenuvylė, tiek tinkama vietinių darbuotojų kvalifikacija. Bent kol kas tikrai pavyksta rasti motyvuotus, kompetentingus žmones. Šiauliai pasirinkti ir todėl, kad kitos laisvosios ekonominės zonos, kaip Kauno ar Klaipėdos, atrodė stipriai užpildytos.

Tai – vienintelis bendrovės filialas ne JAV. Kokie keliai atvedė į Lietuvą?

Akcininkai yra Amerikos lietuviai, tad turi sentimentų Lietuvai. Nors, kai rinkosi vietą investuoti, svarstė tarp keleto šalių, bet galiausiai liko prie Lietuvos. Prie to prisidėjo ir dabartinis ūkio ministras, ir kiti Lietuvos atstovai – pavyzdžiui, su kuriais akcininkai anksčiau susitiko Lietuvos ambasadoje Vašingtone.

Pridėčiau, kad Lietuvos politika pritraukiant investicijas pastaraisiais metais yra ypatingai veiksminga. „Investuok Lietuvoje“ komanda tikrai daro nepaprastai gerą darbą. Jie mums pagelbėjo visapusiškai. Kad investicijos atėjo į Lietuvą, daug lėmė būtent jų puiki veikla. Gal iš pradžių šiek tiek neramino, kokią situaciją rasime pačiuose Šiuoliuose, bet, akcininkams susitikus su meru, liko geras įspūdis ir kol kas iš vietinės valdžios sulaukėme palaikymo, tad esame nuoširdžiai dėkingi. Patirtis iki šios stadijos, vystant naujos gamyklos statybos projektą, buvo tikrai pozityvi.

Ar Jums pakanka vietinių darbuotojų, ar tenka vilioti iš kitų miestų?

Dabar bendrovėje dirba 33 darbuotojai, bet 2019-aisiais prisijungs dar apie šimtą. Bent iki šiol visiškai užteko vietinių. Juolab, kad skiriame nemažai laiko naujiems darbuotojams apmokyti. Daugelis jų prie realių darbų neprisiliečia, kol nepraeina maždaug pusantro mėnesio apmokymų. Tai normalu – nesitikime iškart rasti visiškai mums tinkančių žmonių. Dėl to specifinė patirtis ar įgūdžiai iš pradžių nėra tokie svarbūs.

Gaila, kad mūsų sričiai kol kas nebuvo ruošiama studentų, bet netrukus tai pasikeis. Dirbame su „Investuok Lietuva“, kurie mums padeda bendraujant su Švietimo ir mokslo ministerija. Trumpai sakant, siekiame bendradarbiauti su Šiaulių valstybine kolegija, kad į statybos inžinerijos programą būtų įtrauktas ir į langų gamybą orientuotas modulis. Iš savo pusės garantuotume, kad jį baigę studentai panorę turėtų darbą „Intus Windows“. Reikalai jau pajudėjo ir tikimės, kad šių metų rudenį į jį jau bus priimami studentai. Pagal dabartinę situaciją, kiek jų kiekvieną pavasarį pabaigtų, tiek būtume pasiruošę pasamdyti.

Jūsų vertinimu, kuo išsiskiriate rinkoje?

Esame labai „žalia“ ir aplinkai draugiška kompanija. Mums svarbu po savęs nepalikti neigiamo pėdsako gamtai. Taip pat šiuo metu Amerikoje įgyvendiname kampaniją „Vienas langas – vienas medis“. Už kiekvieną parduotą langą ar duris yra pasodinamas medis. Diskutuojame su vietine valdžia dėl potencialaus prisidėjimo prie, pavyzdžiui, parkų sodinimo aplink Šiaulius, bet kol kas šią temą esame atidėję, kol atsidarys gamykla (kol kas dirbame nuomojamose patalpose, bet liepą prasidės naujos gamyklos statyba). Kažko panašaus ateityje imsimės ir Šiauliuose.

Draugiškumas aplinkai yra viena iš kertinių mūsų kompanijos vertybių. Į šį aspektą atsižvelgiame ir kasdienėje veikloje, o, kai statysime naują gamyklą, ji bus A++ klasės. Kitaip tariant, aukštesnių standartų nei reikalaujama. Taip pat nemaža dalis mūsų gaminių yra stipriai orientuoti į energijos taupymą. Siekiame, kad būtų kuo mažiau žalos gamtai. Gal kol kas Šiauliuose dėl aplinkosaugos dar nespėjome daug nuveikti, bet atkakliai žengiame mažais žingsneliais: taupome energiją, savomis lėšomis rūšiuojame atliekas ir kt. Vėliau bus daugiau.

Kas be draugiškumo aplinkai yra tarp bendrovės vertybių?

Inovacijos ir darbuotojų kvalifikacija. Inovacijos yra vienas iš „Intus Windows“ prioritetų ir jas skatiname įvairiose srityse. Laikomės požiūrio, kad nėra blogų idėjų, ir iš tiesų jau spėjome jų nemažai įgyvendinti. Dažnai tai būna smulkūs pagerinimai, susiję su darbuotojų daromomis užduotimis. Visgi kartais tos idėjos prisideda ir prie geresnio klimato bendrovėje kūrimo. Pavyzdžiui, kelis mėnesius biure turėjome trenerį, o dabar trumpas treniruotes tęsiame patys. Tai įgyvendinti paprasta.

Kiti sumanymai didesni: daliai darbuotojų kyla problemų dėl vaikų palikimo darželiuose, tad, kai bus pastatyta nauja gamykla, turėsime dienos centrą, kur bus galima palikti prižiūrėti vaikus. Taip pat nutarėme įrengti sporto salę darbuotojams.

Mums svarbu ne tik kaip pagerinti darbo procesus, bet ir sukurti gerą darbo kultūrą. Tai iš tiesų yra viena iš dažnų mūsų diskusijų temų. Tuo metu grynai darbuotojų kvalifikacijai kelti per artimiausius trejus metus planuojame skirti apie 600 tūkst. eurų.

Ar planuojate dar kokių nors socialiai atsakingų iniciatyvų Šiaulių regione?

Šiuo metu ieškome ilgalaikių partnerių, kuriuos būtų verčiausia remti. Vis tik jau ir dabar kai anonimiškai apklausėme darbuotojus, ar šie norėtų įprastų kalėdinių dovanų, ar paaukoti kilniam tikslui, apsispręsta paaukoti labdarai.

Mūsų įmonėje dirba daug jaunų žmonių ir, pastebėčiau, jaunesnei kartai daug svarbiau, kur jie dirba ir kaip elgiasi jų darbovietė. Daugeliui smagu, kai jų darbovietė prisideda prie kažkokių aukštesnių tikslų, o ne vien koncentruojasi į pelną.

Ačiū už pokalbį.