
Šiauliuose vykusiame pirmajame šių metų plastikų klasterio susitikime priimtas ambicingas sprendimas prisidėti prie šio sektoriaus specialistų ruošimo. Susitikime taip pat apžvelgti klasterio ir jam priklausančių įmonių bei įstaigų 2018 m. pasiekimai, pristatyti 2019 m. planai ir aptartos laukiančios tarptautinės veiklos.
Plastikų klasterio veiklą koordinuoja Šiaulių pramonininkų asociacija (ŠPA), veiklas vykdo Lietuvos inžinerinės pramonės asociacija (LINPRA).
Trūkstant reikalingų specialistų imasi ruošti patys
Plastikų klasterio narių vertinimu, vienas sudėtingų iššūkių plėtrai – specifinių įgūdžių turinčių specialistų stygius. Tam pasitarnaus LINPRA koordinuojamas projektas „UPSKILL“, skirtas susieti Europos profesinio mokymo sistemas su darbo rinkos poreikiais, sukuriant, pilotuojant ir įgyvendinant inovatyvų plastiko liejimo mašinų operatorių ugdymo turinį.
Ypatingas dėmesys projekte skiriamas skaitmeniniams ir robotikos bei kitiems pažangios gamybos technologijų įgūdžiams, taip pat aplinkosaugos ir verslumo kompetencijoms ugdyti. Norima ne tik priartinti šios srities profesinį mokymą prie konkrečių darbo rinkos iššūkių, bet ir užtikrinti sėkmingą ugdymo struktūrą. Dėl to projekte numatyta kelti ne tik plastiko liejimo mašinų operatorių, bet ir profesijos mokytojų kompetencijas, sukurti elektroninę mokymosi platformą plastiko liejimo mašinų operatoriams.
„Reikiamų specialistų trūkumas Lietuvoje aiškiai matomas. Logiška, kad dėl to Lietuvoje negalime pasiekti tokio plastiko liejimo lygio, kokio norėtume. Dėl to svarstome ir apie galimybę patys investuoti į mokymo įstaigą, nuosekliai ruošiančią norimus specialistus“, – sako Šiaulių pramoninkų asociacijos direktorius Eugenijus Lukas.
„UPSKILL“ tarptautinis projektas prasidėjo pernai metų pabaigoje ir truks dvejus metus. Jame iš viso dalyvauja devyni partneriai iš mokslo ir verslo sričių. Tai – Alytaus profesinio rengimo centras, Visagino technologijos ir verslo profesinio mokymo centras, Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras, European Plastics Converters, Plastics and Composites Federation, Alencon Institute of Plastics and Composites, Tampere Vocational College Tredu, Finnish Plastics Industries Federation.
2018 metai klasterio įmonėms buvo rezultatyvūs
Susitikimo metu tai pat apžvelgti jam priklausančių įmonių bei įstaigų 2018 m. pasiekimai, planai ir aptartos šių metų tarptautinės veiklos.
Tarp svarbiausių temų – klasterio įmonių plėtra ir pasiekimai. Galima pasidžiaugti, kad Plastiko klasterio įmonių apyvarta nuosekliai auga, įmonės daug investuoja į naujos įrangos ir technologijų įsigijimą, skiria didelį dėmesį darbuotojų įgūdžiams ir kompetencijoms gerinti. Pavyzdžiui, UAB „Terekas“ 2018 m. atidarė atstovybę JAV ir tikisi ženklaus pardavimų didėjimo į šią turtingą, tačiau konkurencingą rinką. Tuo metu UAB „Hoda” įsigijo ir įdiegė 27 robotus, kurie pakels įmonės našumą ir įgalins gaminti ir parduoti dar daugiau produkcijos nedidinat darbuotojų skaičiaus.
Tarp kitų susirinkimo temų – Šiaulių pramonininkų asociacijos finansinė ataskaita ir Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) ataskaita apie brandinimo projektą bei informacija apie tolesnę eigą.
Praėję metai plastikų klasteriui buvo aktyvūs ir sėkmingi: patvirtinta klasterio strategija, gautas svarbus europinis pripažinimas – „Bronze label“ sertifikatas (European Cluster Management Evcellence label), organizuota verslo misija į Daniją, taip pat atvykstamoji „Danish Material Network“ klasterio verslo misija į Lietuvą (lankytasi UAB „Hoda“, UAB „Frilux“, UAB „Plasteksus“). Be to, dalyvauta tokiuose tarptautiniuose renginiuose kaip „Magna supplier‘s day in Lithuania“, „Orgalime” generalinėje asamblėjoje, „Elmia subcontractor 2018” parodoje ir kita.
Šiemet planuojama apsilankyti tarptautinėse parodose Vokietijoje (gegužės mėn.), Suomijoje (rugsėjo mėn.) ir Švedijoje (lapkričio mėn.). Dalyvavimą šiose parodose organizuoja Lietuvos inžinerinės pramonės asociacija. Plastikų klasterio įmonėms šiemet taip pat siūloma dalyvauti šiose verslo misijose, bendradarbiaujant su „Versli Lietuva“ ir LINPRA: kovą rengiama verslo misija į Prancūziją („Midest“ parodos metu), o birželį arba rugsėjį – į Jungtinę Karalystę.
„Susivienijimas į klasterį atneša nemažai apčiuopiamos naudos tiek klasterio nariams, tiek pačiai industrijai. Bendradarbiaujant verslo, mokslo ir švietimo įstaigoms ne tik lengviau siekti apčiuopiamų rezultatų, bet ir galima teikti paraiškas dėl palankesnio finansavimo priemonių“, – apibendrina ŠPA direktorius E. Lukas.
Priminsime, kad šis klasteris Lietuvoje įkurtas 2015 m. ir vienija trylika plastikų srityje dirbančių įmonių ir įstaigų iš verslo, mokslo ir švietimo.

© Šiaulių pramonininkų asociacija. Visos teisės saugomos