Šiaulių pramonininkų asociacija: 30 metų trunkanti lyderystė

2019 m. rugsėjo 17 d.

Šįmet trijų dešimčių sukaktį žyminti Šiaulių pramonininkų asociacija (ŠPA) kartu su Šiaulių miesto savivaldybe organizavo konferenciją „XXI a. pramonė: ateities lyderystė.” Renginio dalyviai ne tik klausėsi profesionalų įžvalgų apie ateities verslą, bet ir pagerbė tuos, kurie Šiaulių krašte dėjo ir deda pamatus tvariam ekonomikos augimui.

Publikuota www.vz.lt

Pramonininkų asociacija Šiauliuose įsteigta dar 1989 m. liepą. Suvienijusi 36 Šiaulių gamybos įmones ji tapo pirmąja regionine pramonininkų asociacija Lietuvoje. Šiandien asociacijoje – 84 bendrovės, o pramonės sektorius kuria didžiausią vertę Šiaulių mieste ir regione.

„Pirmasis ŠPA prezidentas Leonas Karpalavičius akcentavo, kad pagrindiniai asociacijos tikslai – padėti įmonėms tapti savarankiškomis ir efektyviau persiorientuoti į laisvąją rinką. Taip pat – pasiekti tokią gaminių kokybę, kad užrašas „Pagaminta Šiauliuose“ taptų garantija, jog verta pirkti. Šiandien tai ir turime. Daugybė Šiaulių įmonių gaminių tapo kokybės etalonu mūsų šalyje, konkuruoja ir neretai laimi Europoje bei kituose žemynuose. Per 30 metų mes labai sustiprėjome. Asociacijos nariais šiuo metu yra ne tik miesto, bet ir regiono įmonės, taip pat turime ir puikių partnerių – tiek kitas verslo organizacijas, tiek miesto ir šalies politikus. Tai mums kartu leidžia kurti ir gyvuoti dar ilgai“, – atidarydamas konferenciją kalbėjo ŠPA prezidentas A. Stulpinas.

Padėka kuriantiems ir dirbantiems

Į neeilinį renginį susirinko ne tik asociacijos nariai – su trisdešimtmečio sukaktimi ŠPA sveikino ir Panevėžio, Kauno, Klaipėdos, Mažeikių pramonininkų atstovai, ir Seimo nariai. Dažno iš jų kalboje buvo akcentuojama partnerystė ir atvirumas idėjoms – savybės, kurios padeda eiti lyderystės keliu, ir kuriomis visada pasižymėjo Šiaulių pramonininkai.

„Šiandien prasidedančių Šiaulių dienų renginiai taip pat organizuoti privačiomis iniciatyvomis. Tai – geriausia iliustracija, koks naudingas miesto ir verslo bendradarbiavimas“, – partnerystės svarbą pabrėžė ir Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, sveikindamas konferencijos dalyvius.

Neatsitiktinai šventinis renginys vyko Chaimo Frenkelio viloje – šis XX a. pradžios pramonininkas ne tik pavertė Šiaulius vienu stambiausių pasaulio odos pramonės centrų, bet ir buvo aktyvus visuomenininkas, mecenatas, plėtojo socialiai atsakingą verslą. Šiaulių pramonės pradininką pagerbė ir konferencijos dalyviai, aplankę Ch. Frenkelio paminklą, pastatytą prieš penkerius metus, asociacijai minint 25-erių metų jubiliejų.

„Nuostabu, kad daugiau kaip prieš 100 metų Ch. Frenkelis žaliavas pirko Pietų Amerikoje, o jo odos fabriko gaminiai pasiekdavo ir tolimąją Aziją. Tokia drąsa realizuoti svajones turi tapti mūsų paskata“, – plačias žymiojo pramonininko ambicijas savo kalboje minėjo ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis. Už sumanius ir profesionalius sprendimus, stipraus tautinio verslo plėtrą, ilgametės paramos Lietuvos pramonei inicijavimą, A. Stulpinas asociacijos vardu jam įteikė ŠPA garbės ženklą.

Konferencijoje tradiciškai pagerbiami ir regiono pramonės lyderiai bei nusipelnę įmonių darbuotojai. Pagrindine Ch. Frenkelio nominacija – už aktyvią visuomeninę veiklą ir indėlį vystant Šiaulių regiono pramonę – šįmet įvertinti Rimgaudas Mickus, Natalija Šedžiuvienė ir Česlovas Kasputis, jiems įteiktos Ch. Frenkelio skulptūrėlės. Labiausiai pasižymėję pramonės įmonių, priklausančių asociacijai, darbuotojai apdovanoti simboliniu Profesijos riterio ženklu. Šįmet jubiliejaus proga sukurtą ŠPA 30-mečio medalį asociacijos prezidentas įteikė ir aktyviausiems asociacijos nariams, visuomenės veikėjams, miesto bei šalies politikams.

Lyderystės tradicijų tąsa – ateities kartoms

„30 metų pasaulio kontekste gal neatrodo daug, tačiau išties nuėjome ilgą ir tikrai prasmingą kelią. Didžiuojuosi žmonėmis, kurie pačioje Nepriklausomybės aušroje kūrė asociaciją, įsitvirtino rinkos sąlygomis, o svarbiausia – pasėjo verslumo sėklą. Vėliau rimtu išbandymu tapo dvi krizės, ir jį atlaikė ne visi. Tie, kurie išgyveno, įgijo neįkainojamos patirties. Šiandien Šiauliai vėl gali pagrįstai vadintis pramonės miestu, turime išties stiprių, šiuolaikiškų, technologiškai pažangių įmonių, nišinių verslų, kurie geba konkuruoti su Vakarų Europos pramonės korporacijomis“, – kalba nuo 2011 m. ŠPA prezidento pareigas einantis A. Stulpinas. Jo paties 1994 m. įkurta PET ruošinių gamybos kompanija „Putokšnis“ – viena pirmaujančių Baltijos šalyse, Lietuvos Plastiko klasterio steigėja.

Šiaulių išskirtinumas šiandien – itin diferencijuota pramonė, kur kas lankstesnė ir atsparesnė įvairiems išbandymams nei prie du ar tris dešimtmečius. Įvairiapusiškame gamybos sektoriuje dirba daugiau nei 15000 žmonių, kasmetinė jo apyvarta viršija 700 mln. eurų. Pramonės sektoriui Šiauliuose tenka daugiau kaip pusė visų investicijų. Žinoma, iššūkių netrūksta ir ateinančiai jaunajai kartai: skaitmenizacija, auganti konkurencija, dirbtinis intelektas, keičiantis gamybą.

Apie šių dienų iššūkius, tenkančius šiuolaikiniam žmogui ir vadovui, kalbėjo ir kviestiniai konferencijos pranešėjai: ISM Vadybos ir Ekonomikos Universiteto įkūrėjas, Adizes instituto (JAV) Lietuvoje vadovas Dr. Virginijus Kundrotas bei psichoterapeutas doc. dr. Eugenijus Laurinaitis. Šiandienos verslo galimybes mieste pristatė Šiaulių miesto savivaldybės Ekonomikos ir investicijų skyriaus atstovė Aistė Petkuvienė.

„Jauni vadovai ateina su degančiomis entuziazmu akimis, ir tai puikus bruožas. Aš jiems linkėčiau, kad besiverždami į priekį nepamirštų atsisukti atgal ir įvertinti darbo, kurį nuveikė prieš juos buvusi karta, perimtų jos išmintį bei patirtį. Ir, žinoma, pasistengti, kad žmogiškumas užimtų deramą vietą jų gyvenime – žmogaus reikšmė versle niekur nedings, o bendradarbiavimas ir žmogiški santykiai liks bene svarbiausiu sėkmės faktoriumi“, – mintimis apie ateitį dalijasi ŠPA prezidentas.