
Spaudos konferencijoje pramonininkų poziciją išsakė Šiaulių pramonininkų asociacijos (ŠPA) prezidentas Alvydas Stulpinas, viceprezidentas Arūnas Rupšys, asociacijos tarybos narys Rimgaudas Mickus, jie kritikavo Šiaulių miesto tarybos posėdyje priimtą sprendimą dėl „Mokesčių lengvatų teikimo taisyklių“ ir siūlo jį persvarstyti. Tą pačią problemą iškėlė ir Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, išplatinę pranešimą.
Šiaulių miesto taryba praėjusiame posėdyje priėmė sprendimą „Mokesčių lengvatų teikimo taisyklės“, kuriame įtvirtinamas mokesčių lengvatų taikymas fiziniams ir juridiniams asmenims.
ŠPA prezidentas A. Stulpinas pažymi, jog Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų atstovai, pramonininkai dalyvavo Savivaldybės rengtose diskusijose, Tarybos komitetuose, teikė pasiūlymus. Nepaisant to, verslo atstovų netenkinantis sprendimas dėl mokesčių lengvatų Taryboje priimtas – už jį balsavo 27 Tarybos nariai.
„Tai dar labiau glumina. Mes galvojome, kad Taryboje yra supratimas, jog tai svarbus dokumentas, kuris padėtų pamatą ateiti investicijoms į Šiaulių miestą“, – pažymėjo A. Stulpinas.
Pramonininkų teigimu, taisyklėse išsamiai aprašytos sąlygos taikant lengvatas fiziniams asmenims, o verslui skirtas tik vienas punktas. Jame aprašyta tvarka neaiški, net negali būti vadinama taisyklėmis, sudarytos sąlygos interpretacijai.
Pramonininkams labiausiai kliūva neapibrėžtumas taisyklėse. Jose nurodoma, jog verslininkams, planuojantiems investuoti Šiaulių mieste, kasmet tektų eiti į Savivaldybę, derinti projektus su administracija ar sudaryti bendradarbiavimo sutartį. Administracija svarstytų, ar investuotojams suteikti mokestines lengvatas.
Konkrečiai nenurodoma, kur verslininkams reikės kreiptis, kokie specialistai bus už tai atsakingi, kas dalins lengvatas, kokia tai bus suma. Palikta landa interpretacijai, subjektyvumui ir neskaidrumui.
„Verslui investuojant dešimtis milijonų eurų reikia žinoti verslo sąlygas mažiausiai bent penkerius metus į priekį. Jei kasmet nežinosi savo verslo sąlygų, šis punktas yra nelogiškas. Kasmet varstyti Savivaldybės duris – nešiuolaikiškas požiūris“, – akcentuoja A. Rupšys. Norima griežtai ir aiškiai apibrėžtų taisyklių.
Nelygios konkurencinės sąlygos
A. Rupšys pažymi, kad verslininkų netenkina ir nelygios konkurencinės sąlygos. Šiuo metu lengvatos taikomos Pramonės parke ir Šiaulių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) įsikūrusiems investuotojams.
Pasak pramonininkų, dėl šių priežasčių kitose pramonei ir verslui pritaikytose teritorijose bei Šiaulių miesto integruotose teritorijose įmonės nėra skatinamos investuoti, vykdyti plėtrą.
„Vietos verslas norėtų bent jau lygių mokestinių sąlygų, kokias turi pramoniniame parke ir LEZ teritorijoje įsikūrę investuotojai. Kodėl vieni diskriminuojami, o kiti ne? Ką, vieni geri, o kiti „lūzeriai“?“ – klausia A. Rupšys. Jo nuomone, vienoje vietoje sutelkti pramonę netikslinga, turi būti visapusiškai plėtojamas visas miestas.
Šiuo metu pramoninėje zonoje įsikūrę investuotojai gauna lengvatų žemės, nekilnojamojo turto mokesčiams, jei investuojama ne mažiau kaip 1 milijoną eurų.
„Mokesčių sumos nėra didelės, nuo to neišeis pralobti, kaip kas gali pasakyti. Kai padarai du milijonus eurų investicijų, o atleidžia per metus 10–15 tūkstančių – tai ne tie pinigai. Svarbus pats požiūris į verslą. Mums patiems investuoti paprasčiau, galime pasikviesti savo partnerius“, – komentavo A. Rupšys.
Jis ironizuoja, jei analogiškas sprendimas būtų pirmiausia paruoštas Panevėžyje, tuomet Šiauliuose jį būtų kur kas greičiau priėmę. Miestams konkuruojant tarpusavyje jie žūtbūt stengiasi vienas kitą pranokti visose srityse.
Taip pat siūlomos būtinos paskatos įmonėms, steigiančioms darbo vietas ar investavusioms į darbo našumo didinimo priemones, keliančioms darbo užmokestį.
ŠPA prezidento A. Stulpino teigimu, miesto politikų priimtas dokumentas yra blogas, pramonininkai artimiausiu metu jį siūlo persvarstyti.

Šiaulių krašto medžiaga
© Šiaulių pramonininkų asociacija. Visos teisės saugomos