Šiaulių pramonininkų asociacijos narių susitikimas su LR Seimo nariais – Šiaulių krašto bičiulių grupe
2025 m. kovo 17 d.
Kovo 17 d. įvyko svarbus Šiaulių pramonininkų asociacijos susitikimas su LR Seimo nariais – Šiaulių krašto bičiulių grupe. Susitikime aptarti mūsų asociacijos nariams – verslo, mokslo bendruomenei ir organizacijų atstovams – aktualūs klausimai, kurie vis dažniau girdimi ir viešojoje erdvėje.
Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidentas, UAB „Grafų baldai“ akcininkas Žydrūnas Grinius pasidžiaugė susitikimu, pabrėždamas politikų dialogo su socialiniais partneriais svarbą. Prezidentas išreiškė asociacijos lūkestį organizuoti dažnesnius susitikimus, siekiant glaudesnio bendradarbiavimo ir efektyvesnio sprendimų priėmimo mūsų kraštui – Šiaulių regionui – aktualiais klausimais. Susitikimui numatytos trys pagrindinės temos – regioninė politika, užimtumo politika bei mokesčių politika.
Regioninė politika
Šiaulių pramonininkų asociacijos tarybos narė, Šiaulių valstybinės kolegijos direktorė dr. Lina Tamutienė susitikimo metu iškėlė regioninės politikos klausimą, akcentuodama aukštojo mokslo stiprinimo regionuose ir specialistų rengimo pagal regiono vystymosi kryptis svarbą. Diskutuotas kompleksiškų sprendimų poreikis, kuris glaudžiai siejasi su dabartiniu vienodų sąlygų regionams taikymu, neatsižvelgiant į skirtingas jų savybes. Diskutuotos galimybės stiprinti valstybės, vietos savivaldos, mokslo institucijų ir socialinių partnerių bendradarbiavimą, siekiant tolygiai sumažinti regioninę atskirtį ilgalaikėje perspektyvoje, pavyzdžiui, sinergiškai plečiant jaunimo pritraukimo ir išlaikymo Šiaulių regione instrumentus (parama pirmo būsto įsigijimui, stipendijos ir kt.). Diskutuotas poreikis kvotų sistemai ir biurokratinė našta, sudaranti nepalankias sąlygas profesinio švietimo ir aukštojo mokslo savitarpio tęstinumui. Į diskusiją apie profesinio ir aukštojo mokslo situaciją, įsitraukė ir Šiaulių pramonininkų asociacijos tarybos narė, Šiaulių technologijų mokymo centro direktorė Jolita Vengrė. J. Vengrė, antrindama L. Tamutienei, išsakė poziciją dėl esamų kliūčių profesinio mokymo ir aukštojo mokslo įgijimui bei pabrėžė būtinybę ieškoti lankstesnių sprendimų šiems iššūkiams spręsti.
Reziumuojant diskusiją regioninės politikos klausimu, asociacijos prezidentas Ž. Grinius transliavo jaunimo pritraukimą ir išlaikymą Šiaulių regione kaip svarbią regioninės atskirties mažinimo priemonę. Prezidentas antrino anksčiau išsakytai pozicijai dėl regioninės politikos kontekste matomo poreikio kryptingam valstybės, vietos savivaldos, mokslo institucijų ir socialinių partnerių – verslo bendruomenės – bendradarbiavimui, kuris sumažintų ne tik švietimo institucijų, bet ir verslininkams opias darbuotojų trūkumo, kompetencijų trūkumo, investicijų pritraukimo ir kt. asociacijos gretose egzistuojančias problemas. Asociacijos tarybos narė, direktorė Vaiva Macijauskienė įgarsino asociacijos narių lūkestį įgalinti verslo balsą ne partnerių grupėje, o įgalinant aktyvų verslo atstovavimą su balso teise. Turėdami balso teisę, verslo bendruomenė galėtų ne tik siūlyti, bet ir lemti priimamus, visoms šalims naudingus, sprendimus.
Užimtumo politika: nedarbo išmokos, socialinės išmokos
Bene daugiausia diskusijų sukėlė užimtumo politikos, nedarbo ir socialinių išmokų, tema. „Nedarbo išmokos reikalingos, tačiau jos tampa ydingos“ teigė Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidentas Žydrūnas Grinius. Atstovaudamas asociacijos narių išreikštą poziciją šiuo klausimu, Ž. Grinius Seimo nariams pristatė darbdavių patirtis ir kuriozines situacijas. Ypač sudėtinga padėtis pastebima gamybos pramonėje, kur nekvalifikuotų darbuotojų nedarbo išmokos neretai beveik nesiskiria nuo siūlomo atlyginimo, todėl mažėja jų motyvacija įsidarbinti.
Darbdaviai taip pat susiduria su kita nerimą keliančia tendencija – darbuotojai, pasinaudodami nedarbo išmokų sistema, nedirba tam tikrais laikotarpiais, dažniausiai vasaros sezonu, o vėliau sugrįžta į darbo rinką. Asociacijos viceprezidentas, UAB „Ruvera“ vadovas Arūnas Rupšys šį reiškinį įvardijo kaip „bedarbis turistas“, pabrėždamas, kad tokia praktika iškreipia darbo rinkos mechanizmus. Asociacijos narys, VšĮ „Aksida“ direktorius Evaldas Rimskis iškėlė socialinių išmokų klausimą riboto dalyvumo asmenims – atstovaudamas socialinę įmonę E. Rimskis kėlė seimūnams klausimą dėl galimybės tęsti padidinto subsidijavimo rėžimą bent 24 mėnesius.
Šiaulių pramonininkų asociacijos pozicija aiški – esama nedarbo išmokų sistema skatina darbuotojų kaitą, mažina darbo rinkos stabilumą ir gilina darbo jėgos trūkumo problemą. Tai savo ruožtu didina darbuotojų iš trečiųjų šalių paklausą, kas kelia naujus migracijos iššūkius. Sprendžiant kompleksines užimtumo politikos problemas, diskutuoti esminiai sprendimo būdai: tobulinti bedarbių registracijos sistemą Užimtumo taryboje – darbo pasiūlymų filtravimas turėtų remtis realiomis asmens kompetencijomis, o ne pageidavimais, kurie neatitinka nei asmens kompetencijų, nei darbo rinkos poreikių; išmokų mechanizmo peržiūra, užtikrinant, kad jos skatintų užimtumą, o ne ilgalaikę priklausomybę nuo valstybės paramos; atsižvelgti į esamą geopolitinę situaciją, svarstant nedarbo išmokų biudžeto dalinį perskirstymą gynybos finansavimui. Seimo nariai, reaguodami į verslo poziciją, sutiko, kad būtina didesnė užimtumo politikos kontrolė. Seimo narė Rima Baškienė pripažino, kad problema nėra nauja ir šiuo klausimu dirbama Seime, tačiau verslo bendruomenė tikisi realių sprendimų, galinčių užtikrinti ilgalaikį darbo rinkos stabilumą ir ekonominį tvarumą.
Mokesčių politika
Susitikimo pabaigoje iškeltas svarbiausias ir šiuo metu aktualiausias klausimas – mokesčių politika. Asociacijos atstovai kreipėsi į Seimo narius dėl į viešąją erdvę patekusio mokesčių reformos juodraščio. Reaguodami į situaciją, jie išsakė verslo poziciją, pabrėždami būtinybę įgyvendinti ilgalaikėje perspektyvoje naudingus pokyčius, kurie apimtų vietinės rinkos stiprinimą per gynybos pramonę, investicijų skatinimą ir eksporto sąlygų gerinimą. Seimo narys, Šiaulių krašto bičiulių grupės pirmininkas Domas Griškevičius ramino asociacijos atstovus, patikindamas, kad nutekėjusi mokesčių reforma nėra galutinis variantas ir diskusijos dar tęsiamos.
Konstruktyvus dialogas ir diskusijų tęstinumas
Dėkojame susitikime dalyvavusiems asociacijos nariams už aktyvų įsitraukimą į diskusijas, išsakytas įžvalgas ir pasiūlymus. Aktyvus įsitraukimas ir bendradarbiavimas leidžia užtikrinti, kad vertę sukuriame mes patys – narių argumentuota pozicija yra itin svarbi sprendžiant Šiaulių regionui aktualius klausimus. Dėkojame Seimo nariams, Šiaulių krašto bičiulių grupei, už konstruktyvų dialogą ir įsiklausymą į asociacijos narių lūkesčius. Ypatinga padėka Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidentui Žydrūnui Griniui už efektyvų reagavimą į situaciją viešojoje erdvėje ir šio susitikimo inicijavimą, kartu su LR Seimo nariu, Šiaulių krašto bičiulių grupės pirmininku Domu Griškevičiumi.
Siekiant užtikrinti pirmuose dviejuose darbotvarkės klausimuose išsakytų problemų tęstinumą ir sprendimų paiešką, artimiausiu metu Seimo nariams bus įteikti raštiški Šiaulių pramonininkų asociacijos siūlymai. Tikime, kad tai prisidės prie kryptingų pokyčių formuojant regioninę politiką ir skatinant tvarų ekonomikos augimą.
Susitikimo dalyviai
LR Seimo nariai, Laikinoji Šiaulių krašto bičiulių grupė:
Pirmininkas Domas Griškevičius (Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“), pirmininko pavaduotojas Tomas Martinaitis (Lietuvos socialdemokratų partija), Rima Baškienė (Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“), Kęstutis Bilius (Politinė partija „Nemuno Aušra“), Vitalijus Gailius (Liberalų sąjudis) ir patarėja Inga Karbauskienė, Aidas Gedvilas (Politinė partija „Nemuno Aušra“), Roma Janušienė (Lietuvos socialdemokratų partija) ir patarėjas Darius Šilkus, Eimantas Kirkutis (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Raimondas Šukys (Politinė partija „Nemuno Aušra“).
Šiaulių pramonininkų asociacija:
Tarybos nariai – prezidentas Žydrūnas Grinius (UAB „Grafų baldai“), viceprezidentas Arūnas Rupšys (UAB „Ruvera“), Vaiva Macijauskienė (Šiaulių pramonininkų asociacija), Lina Tamutienė (Šiaulių valstybinė kolegija), Jolita Vengrė (Šiaulių technologijų mokymo centras).
ŠPA nariai – direktorė Rūta Gilaitienė ir personalo vadovė Žydrūnė Rutkauskienė (UAB „Rūta“), direktorius Andrius Grudžinskas (UAB „Nord Robotics“), komunikacijos ir viešųjų ryšių specialistė Karolina Kiesienė (VšĮ „Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras“), direktorius Evaldas Rimskis (VšĮ „Aksida“).
© Šiaulių pramonininkų asociacija. Visos teisės saugomos